Każda marka dąży do budowania atrakcyjnego wizerunku w oczach odbiorców. Jeżeli identyfikacja wizualna marki wymaga odświeżenia z pomocą przychodzi rebranding. Rebranding przechodzą zarówno wielkie korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Jednak nie zawsze spotyka się to z pozytywnym oddźwiękiem. Zostań z nami i poznaj zasady skutecznego rebrandingu!
Czym jest rebranding?
Jest to proces transformacji jednego lub wielu elementów, wchodzących w skład identyfikacji wizualnej. Z założenia powinien być to pozytywny zabieg, którego efektem powinna być poprawa pozycji marki na rynku. Z uwagi na złożoność identyfikacji wizualnej, wprowadzenie rebrandingu jest procesem długotrwałym i pracochłonnym, a to ze względu na mnogość elementów, które należy poddać zmianom.
Kiedy przeprowadzić rebranding?
Decyzja o rebrandingu najczęściej jest podyktowana potrzebą odświeżenia wizerunku, a jednym powodem jest przemijający czas. W takiej sytuacji ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, czy taka decyzja jest słuszna. Możemy natomiast powiedzieć, kiedy rebranding ma sens. Wszelkie zmiany w ofercie są wystarczającym impulsem do zmian w wizerunku. Jeżeli grupa docelowa znacznie się poszerzyła lub dostępne produkty zostały okrojone, wtedy możemy mówić, że odświeżenie marki jest uzasadnione. Aby lepiej zobrazować tę sytuację, powiedzmy, że mamy do czynienia z marką, która oferowała sprzedaż opon, ale rozszerza swoją sprzedaż o akcesoria do pielęgnacji samochodu. Wówczas znaki graficzne, które komunikowały tylko i wyłącznie o oponach muszą być podmienione.
Rebranding może być również wynikiem fuzji. W tym przypadku zmiany mają za zadanie połączyć wizerunek i doświadczenia obu marek w jedną spójną identyfikację wizualną.
Zasady skutecznego rebrandingu
Od czego należy rozpocząć? Przygotowanie strategii to podstawa wszystkich działań marketingowych. Po pierwsze należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcemy przeprowadzić rebranding. Na drugim etapie trzeba ustalić cele tego procesu. Po trzecie powinno się wytyczyć zakres działań rebrandingowych, czyli elementów, które będzie poddawać zmianie. Po czwarte trzeba ustalić, jakie zmiany zajdą w wybranych elementach.
Podsumowując, musisz wiedzieć z jakiego powodu chcesz przeprowadzić rebranding, co chcesz osiągnąć poprzez rebranding, czego ma dotyczyć, a także jak ma być wprowadzony. Ostatnim i bardzo ważnym punktem w rebrandingu jest kampania reklamowa, Twoi obecni odbiorcy muszą wiedzieć, że Twoja firma przechodzi zmianę.
Czy warto przeprowadzić rebranding?
Jeżeli posiadasz więcej przesłanek, które przemawiają za przeprowadzeniem rebrandingu, niż tylko potrzeba odświeżenia wizerunku – to twierdzimy, że jak najbardziej warto! Rebranding przeprowadza się z zamiarem ulepszenia marki, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści.
Zmiana wizerunku marki może być gwarancją dotarcia do nowej grupy klientów. Dlatego też rebranding może nieść ze sobą korzyści finansowe, co przekłada się na rozwój firmy. Odświeżenie brandu wiąże się z wyznaczeniem nowych celów, co w praktyce pozwala odciąć się od wcześniej popełnianych błędów.
Przykłady rebrandingu
Dobrym przykładem skutecznego rebrandingu na polskim rynku jest Żabka. Zmiana dotyczyła przede wszystkim znaku graficznego oraz całego systemu identyfikacji. Wcześniejsze logo z płazem zostało podmienione. W jego nowej wersji motyw żaby jest subtelny, imitują go dwie litery “a” i “b” oraz umieszczony pod nimi łuk, który służy za uśmiech.
Zakres zmian obejmował również kolorystykę. Zielony pozostał głównym kolorem, ale Żabka stosuje go w dwóch odcieniach. Dodatkowymi kolorami jest biały i żółty, nadają one świeżości i przywołują na myśl wiosenny klimat. Wszystko to wieńczy idealnie dobrana typografia. Zmianę oceniamy na plus, nowy system identyfikacji wizualnej prezentuje się nowocześnie i profesjonalnie. W taki sposób Żabka weszła na zdecydowanie wyższy poziom, o czym może świadczyć ciągle rozszerzająca się sieć sklepów.
Zdarzają się sytuację, kiedy rebranding nie zostaje dobrze przyjęty przez odbiorców. Tak też było w przypadku firmy odzieżowej GAP. Ich logo było rozpoznawane na całym świecie, składało się z trzech drukowanych liter na granatowym tle. Mimo ogromnej rozpoznawalności, marka zdecydowała się na zmianę logo. Odtąd logo prezentuje się jako “Gap”, a przy ostatniej literze widnieje granatowy kwadracik. Ta zmiana spowodowała dużą dezorientację klientów, którzy nie mieli pewności czy mają do czynienia z tą samą marką.
Rebranding to trudny proces, i jak widzisz nawet marki znane na całym świecie mogą mieć z nim problem. Kluczem jest przygotowanie prawidłowej strategii i świadomość, w jakim celu przeprowadzamy rebranding. Jeżeli uważasz, że Twojej marce przyda się odświeżenie wizerunku – napisz do nas, chętnie pomożemy!
Zostaw komentarz